Kaj je čuječnost?
Čuječnost (ang. mindfulness) je način usmerjanja pozornosti na sedanji trenutek, z namero radovednosti in sočutja.
Zavestno in namerno osredotočanje na lastne misli, čustva in telesne občutke, ne da bi jih obsojali, jih želeli spremeniti ali jim ubežati. Je način opazovanja doživljanja, ki se dogaja v sedanjem trenutku, v našem telesu, umu in v svetu okrog nas, z namero odprtosti, radovednosti in sprejemanja. Prakso čuječnosti razvijamo skozi razpon različnih meditativnih vaj. Njihov namen je večje zavedanje miselnega procesa, čustev in vedenjskih vzorcev ter razvijanje sposobnosti stika z izkušnjami na bolj sočuten in prizemljen način. To vodi v razširjanje možnosti in sposobnosti, kako se odzivamo na življenjske spremembe, kjer se lahko počutimo manj ujete ali pridobimo občutek, da nam je na voljo več možnosti izbire, več moči, samozavesti in modrosti. Posledično se zboljšuje naše splošno počutje, mentalna jasnost ter skrb zase in za druge.
Čuječnost je sposobnost vsakega človeka ter nabor tehnik in metod, s katerimi lahko razvijamo to zavedanje. Pri tem poznamo formalne vaje (meditacije) in neformalne vaje (opravljamo aktivnosti vsakodnevnega življenja s čuječim zavedanjem):
Formalne vaje:
minute za dihanje, pregled telesa, preprosta prisotnost,
čuječnost v gibanju in druge.
Neformalne vaje:
umivanje zob, pogovor, vožnja avtomobila,
čakanje v vrsti, hoja po mestu,
vožnja z avtobusom ...
Opis programa čuječnosti
Osemtedenski program razvijanja čuječnosti sem oblikovala na temeljih programov Mindfulness Based Cognitive Therapy (na čuječnosti temelječa kognitivna terapija) in Mindfulness Based Stress Reduction (programi čuječnosti za obvladovanje stresa). A tečaj ni oblikovan kot psihoterapevtski program. Skozi praktične vaje poteka učenje z raziskovanjem, pogovor o izkušnji pa pomaga posamezniku bolj jasno prepoznavati lastne telesne in mentalne izkušnje. Teoretični del tečaja, ki je v skladu s sodobno psihološko znanostjo, posamezniku omogoča, da svoje izkušnje prepoznava tudi na racionalen, razumski način.
Za učenje novih veščin je potrebno vložiti nekaj svojega časa, energije in truda. Za vaje si je potrebno vzeti 30–60 minut na dan. Kakšen bo pristop do celotnega programa, je odvisno predvsem od volje do opravljanja vaj med srečanji vsake osebe.
Naslednji Program čuječnosti se začne v torek, 10. septembra 2024, v Ljubljani.
Več informacij in prijava na tej povezavi.
Teme srečanj
Komu je program namenjen
Uvodni program je namenjen vsem, ki se s čuječnostjo formalno še niso srečali ali pa potrebujejo podporo pri ponovnem vzpostavljanju prakse. Osrednji namen programa je pridobiti veščine, s katerimi lahko osebe po zaključku nadaljujejo samostojno ohranjanje prakse.
Namenjen je spoznavanju temeljnih vaj za razvijanje čuječnosti in tehnik za srečevanje z doživljajsko neprijetnimi občutki. Program je tako potencialno odprt za vsakogar, ki je pripravljen in si želi pogledati globlje v samega sebe.
Izvajam individualne programe čuječnosti, ki so lahko delno prilagojeni glede na individualne potrebe. Obsegajo 8 srečanj, 8 zaporednih tednov po 75 minut, z izjemo prvega srečanja, ki je 90 minut. Srečanja potekajo preko spleta na aplikaciji Zoom.
Prijava na individualni program čuječnosti je preko obrazca na tej povezavi, kjer so tudi informacije o ceni.
Skupinski programi čuječnosti so na voljo za zaprte skupine, kjer je že oblikovana skupina med 8 in 14 oseb. Potekajo lahko preko spleta ali na izbrani lokaciji v živo, ki jo določimo skupaj. Skupinski program obsega 8 srečanj, 8 zaporednih tednov po 2,5h. Program je primeren tudi za učitelje_ice v šolah in zaposlene v podjetjih.
Za skupinski program čuječnosti me kontaktirajte.
Kaj potrebuješ za individualni program?
Izobraževanja in izkušnje na področju vodenja programov čuječnosti sem pridobivala v Sloveniji, večino pa v tujini, pod okriljem Univerze Bangor v Center for Mindfulness Research and Practice (v nadaljevanju CMRP), v Veliki Britaniji.
Z meditacijo sem se prvič srečala v Indiji leta 2013, kjer sem se brez izkušenj podala na pot raziskovanja same sebe skozi intenzivni 10-dnevni tečaj v tišini. Ta izkušnja je bila zame ena najtežjih in obenem najbolj pomembnih. Od takrat naprej je čuječnost postajala vedno večji del mojega življenja. Spremlja me na vsakem koraku in s tem opominja, da je vsak edinstven in neponovljiv. Pri učiteljih in učiteljicah čuječnosti, ob katerih sem se učila, je zame zelo pomembno, da živijo to, kar učijo. Tako se tudi jaz, najbolje kot lahko, vedno znova vračam k temu, kar podajam v okviru programa. Verjamem, da je vsak dan lahko nov začetek, zato se pri izvajanju tečajev tudi sama učim in se čudim novim spoznanjem o sebi, ljudeh in o življenju.
Programe in delavnice čuječnosti vodim v skladu s smernicami za učitelje tečajev čuječnosti – Good Practice Guidance for Teaching Mindfulness-Based Courses (UK Network of Mindfulness-Based Teacher Trainers).